Youngův dvouštěrbinový experiment

Dvouštěrbinovým experimentem Thomas Young demonstroval že, světlo se chová jako vlnění. Jak přesně tento děj funguje jě pěkně posáno na anglické Wikipedii – Young’s interference experiment.

Mým cílem nebylo žádné konkrétní měření, ale tento děj odfotografovat. Ke všemu, zopakovat pokus z roku 1801 byla výzva :).

Youngův dvouštěrbinový experimnet
Mé výsledky Youngova dvouštěrbinového experimnetu – Canon 100D

Popis sestavy na které jsem experiment realizoval jsi nechám někdy na příště – princielně se jedná o toto schéma. Ale jen pro pořádek uvedu, že jako světelný zdroj jsem použil LED diodu se spojitým spektrem.

Kromě výše uvedené fotografie jsem pořídil detailní záběr interfernčního obrazece, pořízený z dvaceti expozic složených do jediného snímku programem AutoStakkert, který s oblibou používám ke zpracování astrofotografií. Nerovnost „čar“ je patrně způsobená nepřesností použitých štěrbin, což se v prvním případě tak výrazně neporojevilo.

Detail interferenčního obrazce
Detail interferenčního obrazce pořízený dvaceti expozicemi, aby byla zajištěna nízká hladina šumu. Průměr světlé oblasti je asi 10mm. Canon 100D, 20x 2s ISO 400

Napsat komentář